ÇİN, TAYVAN’IN BM’YE KATILIMINI KABUL ETMİYOR

Tayvan’ın Birleşmiş Milletlere katılımı için çağrıda bulunan ABD’yi eleştiren Çin, Tayvan’ın katılım hakkına sahip olmadığını ifade etti.

ABD’nin, Tayvan’ın bağımsız bir uluslararası aktör olarak BM’ye katılımını desteklediğini açıklamasının ardından konuya dair Çin’den çeşitli açıklamalar geldi. Çin’in Tayvan İşleri Ofisi sözcüsü Ma Xiaoguang, “Tayvan’ın BM’ye katılma hakkı olmadığını” söyledi. BM’nin egemen devletlerden oluşan uluslararası bir örgüt olduğunu vurgulayan Xiaoguang, “Tayvan, Çin’in bir parçasıdır” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin bir açıklama yaparak, BM Genel Kurulu’nun 2758 sayılı kararının Tayvan’ın temsil sorununu tamamen çözdüğünü ifade etti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, “BM’nin Tayvan ile ilgili meseleleri, Tek Çin ilkesi ve kararına uygun olarak ele alması gerektiğini” söyledi.

Lijian, ABD’nin Tayvan kartını oynamaya devam etmesi durumunda, “Kesinlikle Çin-ABD ilişkilerinde oyunun kurallarını değiştireceği ve büyük riskleri getireceğini” ifade etti.

Resmi olarak Çin Cumhuriyeti olarak bilinen Tayvan, 1949’dan beri bağımsız bir hükümet tarafından yönetiliyor.

Çin ise Tayvan’ın, kendilerinin bir parçası olduğunu iddia ederek gerekirse zor yoluyla birleşimin gerçekleşeceğini savunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.