ERDOĞAN’DAN G20 LİDERLERİNE: “TÜRKİYE’NİN MARUZ KALACAĞI GÖÇ BASKISINDAN AVRUPA ÜLKELERİNİN DE ETKİLENMESİ KAÇINILMAZDIR”

G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan’daki gelişmelerin göç riskini artırdığını belirterek, “Hali hazırda 3,6 milyonu Suriye’den gelenler olmak üzere yaklaşık 5 milyon yabancıya ev sahipliği yapan ülkemiz, Afganistan kaynaklı yeni bir göç yükünü taşıyamaz. Türkiye’nin güney ve doğu sınırlarından maruz kalacağı göç baskısından Avrupa ülkelerinin de etkilenmesi kaçınılmazdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan gündemiyle bugün yapılan G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi’ne, İstanbul’daki Vahdettin Köşkü’nden video konferans aracılığıyla katıldı. Zirvede G20 ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarına seslenen Erdoğan, şöyle konuştu:

“G20’yi dünyamızın karşı karşıya kaldığı meydan okumalar karşısında temel iş birliği platformu olarak görüyorum. Afganistan’da yaşanan gelişmelerin siyasi ve insani boyutunun yanı sıra ekonomik ve finansal yansımaları da oluyor. Konunun G20’nin çalışma alanı içerisinde değerlendirilmesini memnuniyetle karşılıyorum. Afganistan’da yeni bir siyasi ve jeopolitik hakikatle karşı karşıyayız. Ülkede güvenlik ve istikrarın bir an önce sağlanması, sadece bölgesel düzeyde değil uluslararası ölçekte de kritik önemdedir.

“TALİBAN’I KAPSAYICI BİR YÖNETİM KURMAYA DOĞRU YÖNLENDİRMELİYİZ”

Diyalog kanallarını açık tutarak stratejik bir sabırla ve kademeli bir yaklaşımla Taliban’ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz. Bugün Afgan halkı, siyasi belirsizlik yanında 40 seneyi aşan istikrarsızlık, çatışma ve terörün yıkıcı sonuçları ile de mücadele diyor. Böyle bir dönemde uluslararası toplumun, Afgan halkına sırtını dönme, bu ülkeyi kendi kaderine terk etme lüksü yoktur. Siyasi süreçten bağımsız olarak ülkede giderek derinleşen insani kriz nedeniyle Afgan halkıyla güçlü bir dayanışma sergilememiz gerekiyor. Türk Kızılay, son olarak 33 tonluk gıda yardımı sağladı. Bu zor günlerinde Afgan halkına karşı kardeşlik görevimizi yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Kabil Havalimanı’nda 26 Ağustos’ta DEAŞ tarafından gerçekleştirilen terör saldırısında, ayrıca son günlerde bazı vilayetlerde yaşanan eylemlerde görüldüğü gibi terör tehdidi halen sürmektedir.

ÜLKEMİZ, AFGANİSTAN KAYNAKLI YENİ BİR GÖÇ YÜKÜNÜ TAŞIYAMAZ

Afganistan’daki gelişmelerin göç akını riskini arttırdığı da malumunuzdur. Hali hazırda 3,6 milyonu Suriye’den gelenler olmak üzere yaklaşık 5 milyon yabancıya ev sahipliği yapan ülkemiz, Afganistan kaynaklı yeni bir göç yükünü taşıyamaz. Türkiye’nin güney ve doğu sınırlarından maruz kalacağı göç baskısından Avrupa ülkelerinin de etkilenmesi kaçınılmazdır. G20’nin küresel ekonomiye yansımaları da akılda bulundurularak, göç ve zorla yerinden edilme konularını gündeminde tutmasını bu bakımdan zaruri addediyorum. Bu küresel soruna sistematik bir bakış açısının getirilmesi maksadıyla G20 bünyesinde bir çalışma grubu oluşturulmasını öneriyorum. Türkiye olarak, bu grubun başkanlığına da talibiz.

Bu arada özellikle şunu da ifade etmem gerekiyor; hali hazırda Türkiye’de burslu okuyan Afgan öğrenci sayısı bin 100’dür. Geçmişten günümüze burs verdiğimiz toplam Afgan öğrenci sayısı 10 bini aşmıştır. Afganistan’a bu desteğimiz devam etmektedir. Özellikle İtalya Başbakan’ın açılış konuşmasında ifade ettiği gibi geçici hükûmet bekleneni henüz veremedi. İnsanı yardımlar, güvenlik, Afganistan’ın terör örgütlerinin üstleri olmasını engelleme konusunda aşırıcılığı engellemede henüz gereken kucaklayıcılığı göremedik. Temenni ediyorum ki yerel altyapının, üst yapının yapımında Türkiye olarak çok büyük emeğimiz oldu. Kız çocuklarının okula gönderilmesi, azınlık hakları, bu konularda ciddi manada Afgan’ın, oluşacak Taliban yönetimiyle bunları çözmesi gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.