PORTEKİZ’DE ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Portekiz’deki hükümet krizi, Meclis’in feshedilmesiyle sonuçlandı. Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, erken seçim çağrısında bulundu.

Portekiz’deki hükümet krizi, Meclis’in feshedilmesiyle sonuçlandı. Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, erken seçim çağrısında bulundu.

Portekiz, bir süredir devam eden hükümet krizini aşamayarak erken seçim için hazırlıklara başladı. Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, Meclis’in feshinin ardından 30 Ocak için erken seçim çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanının erken seçim çağrısı, Sosyalist Partili Başbakan Antonio Costa tarafından önerilen 2022 bütçe tasarısını reddedilmesinin ardından geldi. Bütçenin reddedilmesinin hükümete destek olan tabanın tamamen azalması anlamına geldiğini belirten de Sousa, demokrasi içerisindeki bir çözüm yolu olarak sözü halka geri vermeleri gerektiğini söyledi.

Çağrı öncesi, işçi sendikaları, işveren grupları ve Meclis’te temsilcileri bulunan tüm partilerin başkanlarıyla da görüşen de Sousa, çarşamba günü ülkenin Devlet Konseyi ile de bir araya gelmişti. Devlet Konseyi, de Sousa’nın önerisini kabul ederek Meclis’i feshetmişti.

“Karanfil Devrimi” olarak bilinen ve ülkede dikta rejimi yürüten António de Oliveira Salazar’ın devrildiği 1974 yılından bu yana ilk kez, Portekiz’de bütçe teklifi reddedildi. Bütçe, pandemi sonrası toparlanmayı teşvik etmek için bazı gelir vergisi indirimlerini ve artan kamu yatırımlarını içeriyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.