Ankara Ticaret Odası (ATO) ev sahipliğinde, ATO 35 No’lu İkamet Amaçlı İnşaat Müteahhitliği Meslek Komitesi ve 63 No’lu Proje Hizmetleri Meslek Komitesi’nin, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi iş birliğiyle “Sektör Paydaşları Konuşuyor” paneller dizisinin ilki gerçekleşti.

Panele, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcileri katılırken, sektörün yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri, konusunda uzman panelistlerce ele alındı.

ATO Başkanı Gürel Baran ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Derya Başyılmaz, ATO 35 No’lu İkamet Amaçlı İnşaat Müteahhitliği Meslek Komitesi Başkanı ve Türk Dünyası Mühendisler Mimarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Mertoğlu panelde konuşma yaptı.

”DÜNYA’NIN NERESİNE GİDERSENİZ GİDİN TÜRK MÜTEAHHİTLERİNİN İZİ VAR”

Başkan Baran panelde yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin inşaat sektöründe dünya çapında önemli bir yere sahip olduğunu belirtirken, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde Türkiye’nin dünyada Çin’in ardından ikinci sırada geldiğini söyledi ve “İnşaat sektörü, ekonomimiz için lokomotif bir sektör. 2003 yılından bu yana Türkiye’nin ortalama büyüme hızı yaklaşık yüzde 5,40 düzeyinde iken, inşaat sektörünün, aralarda ivme kaybettiği dönemlere rağmen, ortalaması yüzde 6’nın altına inmedi. Gayrisafi Yurt İçi Hasılamızda önemli paya sahip, gerek yurt içi gerekse yurt dışı projeleriyle, ülkemizin kalkınmasında öncü rol üstleniyor. Bu alanda dünyadaki en önemli ülkelerden biri durumundayız. Dünyanın neresine giderseniz gidin Türk müteahhitlerin izi var.” ifadelerini kullandı.

Baran, Türkiye’de 1980’lerden itibaren inşaat sektöründe faaliyet gösteren işletme sayılarında artış yaşandığını da dile getirdiği konuşmasında, inşaat sektöründe yaşanan sorunlara da değinerek bu konuda planlamaya ihtiyaç olduğunu aktardı.

”BİRLİKTE BAŞARMAK ADINA ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIZ”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Başkan Derya Başyılmaz, yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik içerisinde çalışmanın önemini vurgulayarak, ”Ekonomik belirsizlikler, finansman zorlukları, maliyet artışı, ruhsat ve planlama süreçlerindeki sıkıntılar, arz talep dengesinin değişimi gibi hususlar tüm sektör paydaşlarını etkiliyor. Temel anlamda aynı dertlerden muzdaribiz. Uzlaşı ortamı içerisinde bir araya gelerek farklı fikirlerle ve önerilerle birbirimizi beslemek, birlikte çalışmak, sürece birlikte katkı sağlamak ve nihayet olarak birlikte başarmak adına elimizden geleni yapmaya hazırız.” dedi.

BAŞKAN MERTOĞLU’NDAN CESARET VERİCİ SÖZLER

ATO’nun 35 No’lu İkamet Amaçlı İnşaat Müteahhitliği Meslek Komitesi Başkanı ve Türk Dünyası Mühendisler Mimarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Mertoğlu ise açılışta yaptığı konuşmada, Türk müteahhitlerin gücüne vurgu yaparak, ””Konuşmaya başlamak demek birçok şeyin artık çözüleceğinin ışığıdır. Bizim şu an sıkıntılarımız herhangi bir belediyede, herhangi bir mahallede yaşadığımız sıkıntılar değil. Biz şu an bu sıkıntıları çözersek 85 milyon nüfusumuzun sorununu çözmüş olacağız. Sektör açısından 300 milyonluk Türk nüfusunun bulunduğu bir coğrafyayı, potansiyeli konuşuyoruz. Dünyada iki tane müteahhit millet var. Çin ve Türkiye. Biz kendi içimizdeki bu olguları birer taş gibi yerine koyduğumuz zaman önümüzde bir sokak arası değil, bir otoban var.” sözlerini söyledi.

TAM NOT ALAN PANELLER DİZİSİ HAZİRAN AYINDA DA YAPILACAK

Panele, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Halil İlik, Ali İhsan Güçlü ve Ali Yıldız, Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Sarı, ATO’nun 35 No’lu İkamet Amaçlı İnşaat Müteahhitliği Meslek Komitesi ve 63 No’lu Proje Hizmetleri Meslek Komitesi üyeleri ile TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi üyeleri ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

ATO ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Sektör Paydaşları Konuşuyor’ paneller dizisinin ikincisi ise Haziran ayında düzenlenecek.

Daha Fazlası

+ Yorum Yok

Yorum ekle