Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik 20’si tutuklu 61 kişi hakkında Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 10’uncu duruşması bugün Sincan Cezaevi’nde görülüyor.

Davanın bugünkü duruşmasında, Ayhan Bora Kaplan tarafından işkenceye uğradığını iddia eden Erkan Doğan dinlendi. Mahkeme başkanının duruşmanın başında müşteki ve tanıkların dinleneceğini belirtmesi ardından, ‘Müştekilerden eski patronu olduğunu söylediği eski AKP Ankara İl Yöneticisi Barış Kurt’un yönlendirmesi üzerine alacağını istediği için Ayhan Bora Kaplan ve adamları tarafından dişleri sökülerek kendisine 2 gün boyunca işkence edildiğini’ öne süren müşteki Erkan Doğan ifade verdi.

”BENİ 2 GÜN BİR YERDE ALIKOYDULAR”

Erkan Doğan, işkence gördüğünü iddia ettiği olayı anlatırken, “Bu olay benim hayatımı geri dönülmez şekilde etkiledi. Benim olayımla ilgili temel sebep Barış Kurt’tur. Şirketin her işine koşturduğum için Kurt bana güvenirdi. Her yere beraber giderdik. Zamanla bildiklerim bana ağır geldi. Yasal olmayan işlere karışıklığı için vicdanen rahat değildim. Daha sonra yanından ayrılmayı kafama koydum. Kurt, bana o tarihte hakkımı vermek istemedi. Yanından ayrıldıktan sonra iletişimimiz kesilmedi. Ben daha sonra bir büfe aldım kendim. 25 Temmuz’dan birkaç gün sonra mesaj atıp alacağımı istedim. Artık canıma tak etmişti. Alacağımı vermezse ‘Kimse Yok mu Derneği’ ile bağlantısını açık ederim diye mesaj attım. O da rahatsız oldu bundan. Beni 2 gün bir yerde alıkoydular. Ayhan dişlerimi çekti, Muhammed Kaplan ve Adnan Kaplan yardım etti.” ifadelerini kullandı.

”SENİ TUVALETE Mİ GÖTÜRECEĞİZ, ALTINA YAP” 

Doğan’ın açıklamaları ardından Muhammed Kaplan, Erkan Doğan’a bağırdı, salonda gülüşmeler oldu. Mahkeme başkanı gülüşmeler ardından araya girerek, bir daha duruşma salonunda ses olması durumunda ses çıkaranların dışarı atılacağını söyledi.

Mahkeme başkanının uyarısı ardından Doğan açıklamalarına devam etti ve şu ifadeleri kullandı:

‘’Tuvaletim geldiğinde ‘seni tuvalete mi götüreceğiz, altına yap’ dediler. Canları sıkıldıkça bana şiddet uyguluyorlardı. Ben onlara ‘beni öldürün ama bana eziyet etmeyin’ dedim. Ama bunu yapmadılar çünkü Ayhan Bora Kaplan bunu yapmak zorundaydı çünkü yanına Barış Kurt’u çekmek istiyordu ve bunu da başardı. Ben kaçırıldım, eziyet gördüm, aç bırakıldım. Semih Arslan ile aralarında ‘Bağlum’da mı halledelim’ dediğini duydum. Beni öldürüp intihar sürü vereceklerini anladım. Bunlar o kadar profesyonel ki kendi deyimleriyle ‘siyasi konjonktürü’ de arkalarına alarak hareket ediyorlar. Yasaklı madde kullanıp sızdıkları bir anda ellerimin bağını çözerek kaçtım ve o sırada beni gören memurlar 155’i aradılar ve ardından zaten polis geldi.”

”İÇİŞLERİ BAKANI ALİ YERLİKAYA’YA GÜVENDİM” 

Sözlerini sürdüren Doğan, açıklamasından İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya da değinerek, ”Hastanedeki hemşireler beni görünce şok oldular. Ardından karakoldan sonra Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüm. Kozan Umut olduğunu öğrendiğim polis memuru ‘Ayhan Bora Kaplan’ı tanırım. Senin gibiler ondan para koparmak için bunları yapar. Böyle bir şey varsa sana dünyayı dar ederim’ dedi o sırada Ayhan Bora Kaplan’ın adamı geldi ve ‘dışarda büyük abi bekliyor’ dedi. İki polisin yanında böyle tehdit edilince polise güvenemeyeceğimi anladım. Ardından Esat Karakolu’na gittim ve bana dışarda Ayhan Bora Kaplan’ın adamı ‘sakın şikayette bulunma yoksa başına bir şey gelir’ diye tehdit ettiler. İfadem de zaten ben gelmeden önce hazırlanmıştı. Bende beni polisin ve devletin koruyacağına inancım kalmamıştı o sırada ve imzaladım.’ Emniyet, adliye ve siyasi güçler olduğu için mücadele edemeyeceğimi anladım ve ne bir hayatım ne bir evim ne de bir ailem oldu bu sürede. Savcılığa ifade verdim, dişlerimi gösterdim. Ayhan Metin isimli savcı beni dinledi ama kayıta geçirmedi. Bunun üzerine yargıda da bir sonuç alamayacağımı anladım ve Ankara’yı terk ettim. Yeni emniyet kadrosuna yeni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya güvendim ve o yüzden buradayım. Ayhan Bora Kaplan, siyasetçi olduğu için Barış Kurt’a yaranmak için bana bunları yaptı. Ben Ayhan Bora Kaplan’ı saldığı korku ve uyuşturucu ticareti nedeniyle bilirim. Hayatımı elimden alan bu kişilerden şikayetçiyim.” diye konuştu.

AYHAN BORA KAPLAN DURUŞMA SALONUNDAN ÇIKARILDI

Erkan Doğan’a tutuklu sanıklardan Barış Kurt soru sordu. Bu sırada Ayhan Bora Kaplan müdahalede bulundu. Mahkeme Başkanı, ‘düzeni bozduğu’ gerekçesiyle Ayhan Bora Kaplan’ı duruşma salonundan çıkardı.

Tutuklu sanık Muhammed Kaplan ise, müşteki Erkan Doğan’a ‘’Organize Şube polisleri size en son ne zaman ulaştı, bu 2-3 gün içerisinde ulaştılar mı?” diye sordu. Doğan, Resul Aydoğdu isimli polis memurunun ulaştığını söyledi. Bunun üzerine Muhammed Kaplan, Doğan’ın yönlendirildiğini iddia etti.

BARIŞ KURT’UN YAKINLARI DOĞAN’A BAĞZI MEBLAĞLAR SUNDU İDDİASI 

Müşteki Erkan Doğan, açıklamalarında Barış Kurt’un yakınlarının televizyon programlarına çıkmaması için aradığını ve dün akşama kadar kendisine bazı meblağlar sunduğunu iddia etti ve istendiğinde bunları mahkemeye sunabileceğini söyledi.

SANIK AVUKATINDAN HAKL TV VE SÖZCÜ TV AÇIKLAMASI 

Sanık avukatlarının Erkan Doğan’a sorularıyla devam eden duruşmada, avukatlardan biri Doğan’a ”Tutuklu polisler bize göre çete olan Şevket Demircan, Murat Çelik, Ufuk Gültekin ve Gökhan Yücel ile iletişime geçtin mi?’’ sorusunu sordu.

Doğan bu soruya, ‘’Ben sadece Emniyet’e gittiğimde onlarla el sıkıştım ‘merhaba, merhaba’ oldu. Ben sadece Mustafa Süvari, Resul Aydoğdu ve soyadını hatırlamadığım Çağlar isimli polis iletişime geçti.” yanıtını verdi.

Sanık avukatı ise  Doğan’ın cevabına karşılık, ”Uğur Dündar ile de iletişime geçti, Sözcü TV’ye çıkıp bilgi verdi. Zamanında Samanyolu TV, Zaman gazetesi varsa şu an da Halk TV vardır.” dedi.

Mahkeme Başkanı, sanık avukatının açıklaması ardından gazeteciler hakkında bu ifadelerinin kullanılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Daha Fazlası

+ Yorum Yok

Yorum ekle